
Замовити товар

Замовити

Задайте питання



Карбамати
Інсектициди
Дія на шкідливі організми
Механізм дії карбаматних інсектицидів на членистоногих полягає в блокуючій дії на функції нервово-м’язової системи (вони пригнічують ацетилхолінестеразу (АХЕ) нервової системи). АХЕ сприяє гідролізу нейротрансмітерного ацетилхоліну (АХ) в холін і оцтову кислоту.
АХ є синаптичний медіатор нервових імпульсів в нервовій системі ссавців і комах, діючи:
- Як нейротрансмітер в мозковій тканині ссавців і центральній нервовій системі комах;
- Як прегангліонарних нейротрансмітера в вегетативної нервової системи ссавців;
- У постгангліонарних нервових закінченнях вегетативної нервової системи;
- На рівні нервово-м’язового з’єднання клітини.
Для виявлення механізму токсичної дії необхідно вивчення процесів, що відбуваються в нервово-м’язових зв’язках. При іннервації м’яза, нервовий імпульс, просуваючись у напрямку до нейрона, досягає нервового закінчення, де АХ, що накопичується в везикулах нервових закінчень, звільняється і потрапляє в зв’язку.
Потім АХЕ в процесі гідролізу перетворює АХ в холін і оцтову кислоту, що викликає зниження рівня АХ і припинення м’язового скорочення. При інгібуванні АХЕ ефіром карбамат гідролізу АХ не відбувається. Таким чином, концентрація АХ залишається високою в зв’язках, викликаючи безперервну стимуляцію м’язів, що приводить до крайнього виснаження.
Відбувається накопичення ацетилхоліну і порушення нормального проходження нервових імпульсів до м’язових систем. Вони стають частими, мимовільними, виникають судоми, параліч і загибель комах.
Застосування у сільському господарстві.
Інсектициди, похідні карбамінової кислоти, хоча і характеризуються широким спектром інсектицидною активності і тривалим захисним дією, мають обмежене застосування в зв’язку з високою токсичністю для теплокровних тварин і людини (перший і третій клас небезпеки). У захисті рослин вони відіграють особливу роль, оскільки здатні вступати до рослини з грунту і обробленого насіння, добре пересуватися в надземні органи і тривалий час (6-10 тижнів) захищати сходи, поки рослини не зміцніють і пошкодження їх комахами будуть не настільки згубними.
У сучасному асортименті пестицидів практично немає інших препаратів, які могли б забезпечити такий ж надійний захист сходів рослин від грунтових шкідників і наземних комах, як препарати на основі карбофурану. Їх дозволено застосовувати тільки для обробки насіння на спеціальних установках з використанням сучасних промислових форм.
У практиці медичної дезінсекції зареєстровані препарати на основі Пропоксур і бендіокарба застосовуються в боротьбі з синантропними комахами.
Фунгіциди
Дія на шкідливі організми
Деякі карбамати, зокрема, пропамокарб гідрохлорид, володіє фунгістатичною дією на спори багатьох грунтових грибів. Речовина проникає через кореневу систему і, частково сорбуючись листям, переміщається в акропетальному напрямку.
Крім цього препарати на основі пропамокарб гідрохлориду позитивно впливають на мікробну колонізацію і ростові процеси розсади огірків. Стимулюють розвиток коренів і надземної частини рослин.
Стійкі види. Пропамокарб гідрохлорид вибірковий щодо фікоміцетів таких видів як Aphanomyces, Peronospora, Bremia, Pseudoperonospora, Phytophthora, Pythiumspp.
Застосування у сільському господарстві.
Фунгіциди, похідні карбамінової кислоти, на основі пропамокарб гідрохлориду дозволені до застосування проти хвороб огірків відкритого грунту (пероноспороз). У сумішах це діюча речовина застосовується проти фітофторозу (картоплі, огірка, томата) і різних гнилей. Допускається дворазова обробка з терміном очікування три дні при ретельному дощуванні зібраних плодів.
Фітотоксичність. Пропамокарб гідрохлорид не чинить фітотоксичної дії, але деякі сорти оброблюваних культур можуть проявляти чутливість.
Гербіциди
З карбаматів до гербіцидів відносяться головним чином похідні тіокарбамінової кислоти.
Спільними для карбаматів є їх висока летючість і швидка втрата активності в результаті випаровування з поверхні вологого грунту і з надземних органів рослин. При внесенні в сухий грунт гербіциди утримуються за рахунок сорбції. При зволоженні вода витісняє сорбованих молекули з поверхні ґрунтових колоїдів. Вони переходять в грунтовий розчин і можуть впливати на проростання насіння, але можуть і вимиватися водою. Однак при середній кількості опадів препарати, відносно стійкі до вимивання, залишаються у верхньому 0-5-сантиметровому шарі.
Дія на шкідливі організми
Механізм дії. Препарати цієї групи досить легко проникають в рослини, сорбируясь корінням, підземними частинами рослин, колеоптіле, і пересуваються по ксилемі. Вони пригнічують процес фотосинтезу і порушують в рослинах основні обмінні реакції. Оскільки карбаматів впливають на процес ділення клітин і можуть замінювати число хромосом, їх відносять до мітотичних отрут. Речовини цієї групи переривають мітоз (нормальний процес ділення клітин) в період між анафазу і метафазі, перешкоджають утворенню перегородок в клітинах, які формуються після телафази, що обумовлює виникнення ненормальних багатоядерних клітин.
Токсикологічні властивості гербіцидів з класу карбаматів
У грунті гербіциди цієї групи руйнуються в основному за рахунок мікроорганізмів. Час збереження їх в грунті — 3-6 тижнів, в сухий і холодної — довше. Період напіврозпаду при 21-27 ° С — 1-4 тижні.
Дані препарати відрізняє порівняно швидким руйнуванням не тільки в грунті, а й у рослинах, невисока токсичність для теплокровних.
Механізм токсичної дії на організми теплокровних тварин до кінця не з’ясований. Визначальну роль в токсикологічній динаміці відіграє порушення функції нервової системи, обміну нуклеїнових кислот, пригнічення окислювальних процесів, ураження залоз внутрішньої секреції, печінки та інших паренхіматозних органів.
Токсична дія
Симптоми отруєння. Отруєння карбаматами проявляється у вигляді інтоксикації з характерними холинергическими симптомами, викликаними пригніченням ферментної активності ацетилхолінестерази (АХЕ), симптом отруєння можуть бути діагностовані через кілька хвилин після впливу і можуть продовжуватись протягом декількох годин. Після цього починається одужання, і симптоми через кілька годин зникають, активність ХЕ в еритроцитах і плазмі крові повертається до норми. Це пов’язано з досить швидким метаболізмом карбаматів і виведенням їх метаболітів з організму.
При роботі з препаратами на основі карбаматів слід виключити можливість їх контакту з слизової очей, відкритими ділянками шкіри і можливість їх потрапляння в дихальні шляхи і в харчові продукти.
Клінічна картина інтоксикації карбаматами визначається акумуляцією АХЕ в нервових закінченнях. Симптоми інтоксикації можна класифікувати за такими трьома групами:
Мускариноподібими проявами:
- Підвищення бронхіальної секреції, рясне пото- і слиновиділення, сльозотеча;
- Звуження зіниць, бронхоспазм, абдомінальні спазми (блювота і діарея);
- Брадикардія;
Нікотиноподібними проявами:
- Фасцикулярні посмикування дрібних м’язів (у важких випадках також дихальних і діафрагмальних м’язів);
- Тахікардія;
Симптоми і ознаки уражень центральної нервової системи:
- Головний біль, запаморочення, неспокій, втрата пам’яті, тонічні або тоніко-клонічні судоми, порушення рухів, кома;
- Пригнічення діяльності дихального центру, задишка.
Всі перераховані симптоми проявляються в різних поєднаннях і можуть варіюватися в прояві і послідовності в залежності від речовини, дози і шляху впливу. Тривалість симптоматики зазвичай коротше, ніж при впливі ФОС. Середня тяжкість отруєння може супроводжуватися лише мускаріно- і нікотиноподібними проявами.
Ознаки хронічного отруєння схожі з проявами гострої інтоксикації і носять інтермітуючий (тимчасовий) характер.
Клас небезпеки.
Препарати на основі карбаматів відносяться до 1 і 3 класів небезпеки для людини і 1 для бджіл.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: