
Замовити товар

Замовити

Задайте питання



Кальцієва селітра від верхової гнилизни томатів
Томати дуже чутливі до нестачі догляду та харчування. Вони виступають рослинами-індикаторами, що сигналізують про брак макро- і мікроелементів. Такий характерний симптом як верхова гниль на томатах прийнято вважати ознакою гострого дефіциту кальцію. Не факт, що цього елемента не вистачає в грунті. Можливо, рослини просто не можуть засвоїти достатню його кількість. Навіть якщо грядки заправлені за всіма правилами, підгодівлі і догляд ведуться, «вершинка» все одно може з’явитися.
Верхова гниль томатів: причини
Верхова гниль є фізіологічним захворюванням, яке проявляється на крайньому етапі онтогенезу, тобто вже при утворенні плодів. Має місце недолік іонів кальцію в самій рослині і його мала доступність в грунті. Здавалося б, немає нічого складного: вносимо додаткове джерело кальцію під томати, і проблема з вершинкой буде вирішена. Але не все так просто.
Мала доступність кальцію найчастіше виникає через порушення балансу елементів (іонів) в грунтовому розчині, між якими спостерігається антагонізм, наприклад між калієм, кальцієм, магнієм і ін.
Або через зсув ґрунтової кислотності в несприятливу для рослин сторону в результаті внесення мінеральних добрив.
Ймовірні причини появи вершинної гнилизни:
- Використання як азотного підживлення аміачної селітри і сечовини, а також внесення свіжого гною і компосту. Утворений при засвоєнні рослинами цих добрив амонійний азот значно знижує надходження кальцію в рослину.
- Підкислення грунту в результаті внесення деяких видів добрив. Мінеральні добрива по-різному діють на реакцію грунтового середовища, тобто деякі здатні окислюватися, інші, навпаки, підщелачують грунт. Наприклад, такі добрива, як сечовина, аміачна селітра, сульфат калію і ін. Підкислюють грунт в зоні їх внесення, що знижує засвоєння кальцію на кислих дерново-підзолистих і торф’яних ґрунтах.
- Незбалансовані дози добрив і внесення в одноразовий прийом великих норм калійної підгодівлі. Справа в тому, що надлишок іонів калію в грунтовому розчині витісняє іони кальцію, перешкоджаючи їх поглинання рослиною. В результаті виникає дефіцит кальцію в рослині.
- Дефіцит бору. Як відомо, томати поглинають цей мікроелемент у порівняно великих кількостях. Бор є синергистом поглинання кальцію, іншим словом, допомагає йому засвоюватися. При дефіциті бору найчастіше з’являється і дефіцит кальцію.
Названі причини — далеко не всі, чим може бути викликана верхова гниль, але, як правило, на ці моменти звертають мало уваги.
Профілактика верхової гнилизни
Знаючи ймовірні причини появи верхової гнилизни на томатах, можна розробити заходи профілактики та попередження захворювання.
- Враховуйте, який у вас грунт — кислий, нейтральний або лужний.
На кислих грунтах небажано застосування тільки фізіологічно кислі добрива:
— аміачну селітру,
— сечовину,
— сульфат амонію,
— сульфат калію,
— суперфосфат і ін.
Часте їх використання без застосування кальцієвих агрохімікатів (крейди, вапна) сприятиме підкислення грунту і зрушенню РН в несприятливий для росту культур бік. Це негативно вплине на врожай і буде однією з можливих причин дефіциту кальцію і появи верхової гнилизни.
Таким чином, на грунтах з кислою реакцією — дерново-підзолистих, опідзолених чорноземах, сірих лісових і торф’яних вибирати для підгодівлі потрібно фізіологічно лужні або нейтральні добрива:
— кальцієву,
— калиевую,
— вапняно-аміачну селітри.
Ці мінеральні туки нейтралізують надмірну грунтову кислоту, створюючи сприятливе середовище для засвоєння багатьох елементів живлення, в тому числі кальцію.
Для нейтральних і лужних грунтів (чорноземів, сіроземів, каштанових) це правило неактуально. На цих типах грунтів можна застосовувати практично будь-які види добрив.
- Кальцій добре засвоюється в присутності нітратного, але не амонійного азоту
Нітратний азот дають мінеральні туки:
— калієва селітра,
— кальцієва селітра.
- Внесення добрива нітрату кальцію (кальцієвої селітри) на кислих грунтах матиме живлючу дію на рослини.
- Причому з цього агрохімікату поглинаються обидва іона: кальцій-іон і нітрат-іон, досягаючи максимального ККД в рослині.
- Не варто зловживати калійними добривами, вносячи їх ударними дозами в період плодоношення
- Надлишок калію в прикореневій зоні погіршує постачання рослини кальцієм і магнієм одночасно.
- Краще вносити калієві препарати дробовою підгодівлею в невеликих нормах.
- Поліпшити засвоєння кальцію допоможе достатній вміст бору в рослині і його висока доступність в грунті
- Перш ніж проводити кальцієві підгодівлі томатів, потрібно подбати про внесення борних мікродобрив, наприклад, борної кислоти.
- Мікродобриво швидше засвоюється через лист, тому при появі верховоъ гнилизни на плодах проведення позакореневих підживлень буде краще кореневого внесення.
- Також в якості листового борово-кальцієвого добрива, ефективно запобігає верховій гнилі, можна порадити Брексил кальцій, який містить бор і кальцій одночасно при відсутності азоту. Препарат може застосовуватися для пізнішої підгодівлі на стадії формування і дозрівання плодів.
Кальцієва селітра для томатів: плюси і мінуси
Кальцієва селітра містить 11-15% азоту і близько 19% кальцію. Це одне з найбільш ефективних кальцієвих добрив.
Користь кальцієвої селітри:
- Добре розчиняється у воді і швидко засвоюється рослинами як через корінь, так і через лист.
- Ефективна на будь-яких типах грунтів, але особливо рекомендована для кислих грунтів.
- За рахунок високого вмісту азоту добриво доцільно використовувати в період посадки та активного росту для нарощування вегетативної ваги.
- Високий вміст кальцію сприяє активному розвитку кореневої системи і надземної частини рослин, зміцнює тканини і підсилює стійкість до хвороб, покращує засвоєння азоту.
- Засвоєння кальцію з добрива не носить одномоментний характер, елемент поглинається рослиною протягом усього вегетаційного періоду в міру необхідності.
- Підвищує врожайність, поліпшує формування плодів, їх стійкість до гнилі, попереджає прояв фізіологічної нестачі кальцію у вигляді верхової гнилизни.
Недоліки кальцієвої селітри:
- Високий вміст азоту.
- Для підгодівлі в період плодоношення цей агрохімікат застосовувати небажано через високу ймовірність накопичення нітратів в урожаї.
Застосування кальцієвої селітри для томатів
Терміни
- в першій половині вегетації,
- для підгодівлі розсади після пікіровки,
- при висадці розсади на постійне місце і далі 1-2 рази.
Підживлення
- Під час висадки розсади в лунку досить додати 1/2 ч.л. добрива, змішавши його з грунтом.
- Через 7-10 днів можна провести кореневу підгодівлю: добриво береться з розрахунку 20 г (сірникову коробку) на 10 л води. Цієї кількості достатньо для поливу 10 м² посадок або приблизно по 0,5 л на кущ. Такі підживлення можна проводити з інтервалом 2-3 тижні до періоду активного росту плодів, щоб уникнути накопичення в продукції нітратного азоту.
- Можна проводити і позакореневі підживлення з тим же інтервалом, обробляючи томати по листу розчином 0,1-0,2% концентрації (10-20 г / 10 л).
Проведені підгодівлі будуть сприяти гарному імунітету рослин і стійкості до появи вершинної гнилизни
Дотримання цих нехитрих рекомендацій плюс дотримання режиму поливу при відсутності різких коливань вологості грунту, висадка стійких сортів допоможуть вам отримувати врожаї томатів без неприємних симптомів кальцієвого голодування.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: