
Замовити товар

Замовити

Задайте питання



Подвійний суперфосфат: дія, характеристика, показання до застосування, внесення
Подвійний суперфосфат — давно відоме фосфорне добриво. Здавалося б, що ще про нього писати? Але, по-перше, його застосування вимагає від аграрія певних знань, старанності, спостережливості і терпіння. По-друге, в наш час, крім давніх подвійних суперфосфатів А і Б по ГОСТ 16306-80, в широкий продаж надходять види «того самого» добрива, доопрацьованого для дрібних фермерських, тепличних, дачних і особистих підсобних господарств (ОПГ). І на перевірку використання нового «того ж самого» виявляється досить-таки істотно відрізняється від «старого доброго колгоспного».
Са (Н2РО4)2 х Н2О гранульований.Отримують з фосфоритів після обробки сірчаною кислотою.
Терпіння, старанність і спостережливість — особиста справа кожного. А ось з знаннями ми і постараємося допомогти читачеві.
Вступ
Господарю, якого за сукупністю властивостей і якостей сподобався подвійний суперфосфат, насамперед потрібно засвоїти наступне:
- Перед застосуванням суперфосфатів обов’язково визначити кислотність (хімічну реакцію) грунту pH. Вносячи суперфосфат в субстрат з невідповідним pH, ви ризикуєте найменше витратити кошти на добриво даремно.
- Не розраховуйте на швидкий ефект: суперфосфат, простий і подвійний — повільно і довго дюіче «заправне» добриво.
- Не «переймайтеся» надточними дозуваннями: суперфосфат віддає елементи живлення рослин поступово, і небезпека перегодовування їм практично відсутня. Дози для малого ділянки можна відміряти ложкою.
- Одна заправка грунту подвійним суперфосфатом діє 3-5 років. Повторну заправку «на око» потрібно проводити під осінь, якщо помічені перші ознаки фосфорного дефіциту: посилене опадання в’язу і зниження врожайності при нормальному для даного регіону і поточних погодних умов цвітінні.
- Перед повторною заправкою, і, дуже бажано, під час дії першої, контролюйте pH грунту: чи не потрібне вапнування? Поточний контроль проводиться не рідше 2 разів на сезон: навесні перед або під час висадки / посіву, і восени після збору врожаю.
- Позакореневе підживлення подвійним суперфосфатом виконуйте, тільки якщо в наявності ознаки гострого голодування рослин на фосфор.
- Підживлення подвійним суперфосфатом по листю виконуйте в помірно теплу похмуру, але не дощову погоду. Не перевищуйте норм витрати робочого розчину — від «перестарання» можна обпалити листя!
Фізичні та хімічні властивості
Подвійний суперфосфат зовні схожий на простий суперфосфат, але містить в 2-3 рази більше легко доступного для рослин фосфору. Основний компонент добрива — моногідрат монокальцій фосфату (Са (Н2РО4) 2 х Н2О). У добриві міститься невелика кількість інших компонентів з домішок природних фосфатів. Це сульфат кальцію, фосфат алюмінію і заліза, мономагній фосфат, кремнефторіди, фосфати що не прореагували, дикальций фосфат, вільна фосфорна кислота і вільна вода.
Норма масових часток складових добрива речовин варіює залежно від марки добрива:
- Фосфати, які рослини в змозі легко засвоїти — 38-46%.
- Вільна кислота H3PO4 — не більше 5,5-6,5%.
- Вода — не більше 3%.
- Розсипчастість для всіх марок — не менше 100%.
Відповідно до класифікації Міжнародної асоціації виробництва суперфосфату і складних добрив (ІСМА), подвійний суперфосфат містить 25% Р2О5, потрійний — 43- 44% Р2О5. У зв’язку з цим, в Західній Європі подвійний суперфосфат носить найменування потрійного суперфосфату.
Гідності й недоліки
Частину перерахованого вище можна віднести до переваг подвійного суперфосфату, а частину до недоліків. Крім того:
- Застосування подвійного суперфосфату економічно: вартість одиниці маси на 20-30% більше, ніж простого, зате норми витрати в 2-2,5 рази нижче.
- Випускається також сумішевими модифікаціями в дрібній розфасовці для внесення на городі і в саду, гранульованим і порошкоподібним.
- Володіє репеллентними властивостями для садових слимаків.
- Не окислюється на повітрі, довго не псується у водному розчині.
- Не злежується при зберіганні, легко вноситься як вручну, так і тукорозкидачами (лежкість в щільно закритій ємності 100% протягом 3-х років; розсипчастість 100%).
- Як наслідок п. 4 — можна закуповувати про запас, пересипати в свою тару і відбирати порціями у міру потреби.
- Безпечний для людей і тварин (IV клас небезпеки): працювати з подвійним суперфосфатом можна в звичайній робочій одежі, взутті та рукавичках.
АЛЕ:
- Закисляють грунт, чому і необхідний контроль її pH.
- У кислих грунтах 5 <pH <6,2 менш ефективний. У сильнокислому (pH <5) недіючі.
- Малоефективний на чорноземах, субтропічних красноземах і ін. Щільних «жирних» грунтах. Найкраще показує себе на супісках, суглинках, сірих підзолах і звичайної садово-городньої землі.
- Кілька репелентний також для дощових черв’яків.
- Приготування розчинів для позакореневого підживлення вимагає деякого додаткового (втім, найпростішого саморобного) обладнання.
Коли терміново потрібен фосфор …
Всі типи грунтів, крім сильнокислому, потрібно заправляти подвійним суперфосфатом, якщо протягом сезону вегетації помічені ознаки гострого голодування рослин на фосфор:
- У дводольних однорічних, а також у багаторічників з м’якими ніжними листям (ягідні чагарники, виноград) по жилах дорослого листя поширюється почервоніння з синявою, спочатку з нижньої сторони листа.
- У запущеному випадку почервоніння захоплює і верхню сторону (крім жилок); края листа стають ламкими.
- Листя з щільною кутикулою (наприклад, плодових дерев) набувають синюшного відтінку. Потім на них, від кінчика і країв до черешка, поширюється некроз (омертвіння).
- У однорічних однодольних (наприклад, у злаків) старе листя, у міру розвитку молодих, червоніють від кінчика, скручуються і засихають.
Навіщо він потрібен
Фосфор необхідний рослинам все їхнє життя: в рослинних організмах немає біохімічних процесів, в яких він би не брав участі. Перш за все фосфор необхідний для синтезу аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ) — універсального енергоносія у всього живого. Крім того, фосфор безпосередньо використовується рослинами в процесах біосинтезу білків. Зовні його роль проявляється найбільше в посиленому зростанні опушених живлять корінців, дружному і пишному цвітінні. Що важливо не тільки для плодоягідних: картопля, приміром, не починає активно формувати бульби, поки не відцвіте. Навіть такі дворічники, як морква і інші, не наростять хорошого коренеплоду, «відчуваючи», що на наступний рік їм як слід не зацвісти.
Однак, якщо на азот рослини «накидаються з жадібністю», а калій «їдять з помірним апетитом», то фосфор рослинами засвоюється повільно, потроху. Саме тому заправка грунту фосфором треба виконувати завчасно.
Подвійний і простий
Рослинам дають фосфор у вигляді фосфатів — солей ортофосфорної кислоти. До них відноситься і подвійний суперфосфат. У грунті фосфати досить повільно розпадаються до фосфорного ангідриду (пятиокиси, або пентоксіда фосфору) P2O5, який і споживається рослинами. Визначене на упаковках фосфорних добрив зміст ДР (діючої речовини) приведено саме до фосфорному ангідриду.
Хімічна формула подвійного суперфосфату:
Простий суперфосфат є сумішшю кристаллогидрата тієї ж солі (ортофосфата кальцію) Ca (H2PO4) 2 * H2O і його ж сульфату (сірчанокислого кальцію) CaSO4, зміст якого в кінцевому продукті становить 30-50% по масі.
У чому різниця?
У подвійному суперфосфаті, на відміну від простого, та ж масова частка домішки падає на залишки ортофосфорної кислоти H3PO4; гіпсу в ньому дуже мало (одиниці%). Різниця пояснюється способом промислового одержання добрива: одну і ту ж мінеральну сировину (апатити або фосфорити) на простий суперфосфат обробляють сірчаної кислотою, а на подвійний — ортофосфорної. Її отримують з тої ж сировини, діючи на неї теж сірчаною кислотою, але трохи іншим способом. Виділеною фосфорною кислотою обробляють нову порцію сировини. Таким чином, частина сировини на подвійний суперфосфат йде на виділення фосфорної кислоти (звідси назва — подвійний), а весь процес двоступінчастий, що і пояснює велику вартість подвійного суперфосфату.
Сірчанокислий кальцій це гіпс, дуже погано розчинний, не потрібний рослинам, засмічує грунт, пригнічує фотосинтез і дихання листя при позакореневій підгодівлі. Крім того, гіпс дуже повільно, але все ж розчиняється ґрунтовими водами, технологічні залишки ортофосфорної кислоти її закисляють. Сприятливий для рослин діапазон її pH лежить загально в межах від 4,5 (полуниця) до 7,0-7,5 (деякі злаки), а боротися з лужністю грунту багато складніше і дорожче, ніж з надлишковою кислотністю. Ще один неприємний побічний ефект від загіпсовування землі — плоди, зберігаючи нормативну для даного сорту цукристість, можуть виявитися не смачними і жилуватими; наявність «білого стовпчика» в дорогих тепличних помідорах позбавляє їх до 3/4 товарності і, відповідно, рентабельності.
Баласт або домішка?
У ряді популярних джерел домішка гіпсу до суперфосфату іменується баластом і, відповідно, простим баластовим добривом, а подвійний — добриво яке не містить баласта. Однак баластними в агрохімії вважаються речовини, що входять до хімічного складу добрив, але не засвоюються рослинами. Наприклад, в натрієвій (чилійській) селітрі NaNO3 натрій — баласт, рослинам в таких, як там, кількостях він не потрібен. Усі хлорні добрива — баластні; хлор рослинності зовсім ні до чого. Відмінність техничних домішок від баласту в тому, що останні не можуть бути відділений від добрива без зміни його хімічної будови. Тому гіпс в простому суперфосфаті — домішка, але не баласт.
Примітка: преципитат (добриво) застосовується замість суперфосфатів на кислих грунтах, а фосфоритне борошно — на сильнокислому (торф’яних, мулкуватих болотистих, тундрово-глейовими). Томасшлак, мартенівський і інші металургійні шлаки майже вийшли з ужитку на добриво через екологічної шкоди від домішок і баласту в них.
Види добрив
Незалежно від хімічного складу добрива поділяються на:
- концентровані;
- змішані;
- складні;
- рідкі;
Подвійний суперфосфат відноситься до концентрованих, тому що містить велику кількість поживних речовин. Кількість добре засвоюваного фосфору в два рази більша, ніж у простого суперфосфату, який складається з монокальцієвого фосфату та гіпсу. Гіпс — це баласт, непотрібний для більшості рослин, який значно підвищує вартість перевезення та зберігання.
Особливості споживання рослинами.
Фосфор — це елемент, який рослини можуть отримати в природі тільки з грунту. Вміст його в грунтах, в доступній для рослин формі, зазвичай не перевищує 1%. Тому вносити фосфор в грунт, для отримання якісного врожаю, просто необхідно.
Переваги подвійного суперфосфату:
- добре розчиняється у воді;
- вміст фосфору не менше 50% (форма доступна рослинам);
- вміст сірки 6%;
- відсутність баласту у вигляді гіпсу значно знижує вартість перевезення і зберігання;
- застосовується у відкритому і закритому грунті;
- не злежується;
Додаткові речовини
У зв’язку з виснаженням ґрунтів, загальною інтенсифікацією землеробства і розвитком тепличного господарства виробництво фосфорних добрив в цілому в світі неухильно скорочується на користь комплексних. Але такі добрива дорогі і, якщо мати на увазі весь виробничий цикл їх отримання, не такі вже й екологічні. Тому більш корисні сумішеві добрива на основі подвійного суперфосфату в дрібній розфасовці:
- Амонізований — 1,6-3,85% амонійного азоту у вигляді аміаку NH3. У продаж йде також під назвою «азотовмісний»; «Азотно-фосфорне добриво» і т.п.
- Марганізований — 1,5-2,5% марганцю Mn.
- Борний — 0,1-0,3% бору B.
- Молібденовий — 0,1% молібдену Mo.
Амонізований подвійний суперфосфат дає грунту також і азотну заправку: в землі виділяється аміак негайно утворює іони амонію NH4 +, який грунтовими нітрифікуючими бактеріями поступово перетворюється в нітрат-іони NO3-, тобто в споживаний рослинами нітратний азот.
Дачні землі і ОПГ практично завжди до осені виснажуються на азот. Тому велика частина подвійного суперфосфату для ОПГ випускається амонізованим, хоча на упаковці це може бути і не вказано явно. У нібито «звичайному» подвійному суперфосфаті активного азоту може бути більше, ніж в позначеному як азотовмісткому. Якщо вам азот в даному конкретному випадку не потрібен (вже «заправилися» або для термінової фосфорної підгодівлі по листю), то, купуючи добриво, обов’язково зверніть увагу на зазначену на упаковці хімічну складову. Якщо ж немає ні ясності в цьому, ні вибору в магазині, то амонізований подвійний суперфосфат найчастіше можна відрізнити від звичайного за кольором гранул: у азотовмісного вони блакитні.
Примітка: термін придатності амонізованого подвійного суперфосфату менше, ніж звичайного, тому, купуючи азотовмісний, контролюйте дату виготовлення та вказівки на упаковці.
Продажні формації
Подвійний суперфосфат для дрібних господарств надходить у продаж здебільшого гранульований, але останнім часом з’явився і порошкоподібний. Гранули подвійного суперфосфату можуть бути кольору від чорно-коричневого до майже білого; на якості добрива це помітно не позначається. Лежкістю гранульований і порошковий подвійний суперфосфат не відрізняються, але порошковий зручніше відбирати мікродозами, а для позакореневого підживлення він надійніше: порошкової формації з аміаком в продажу поки що немає.
Протипоказання
Підживлення подвійним суперфосфатом протипоказані культурам, від яких в їжу йдуть м’ясисті листя або їх частини, і проростки: капусти всіх різновидів (в т.ч. брюссельської), спаржі, ревеню тощо.
З обережністю потрібно удобрювати суперфосфатом газони: фосфорна заправка робиться один раз при розбивці газону, і потім не частіше разу на 4-5 років під його пересів. Сутність догляду за газоном в тому, щоб тримати трави на фазі прикореневої розетки, не допускаючи до цвітіння. «Уприскування» фосфору зеленому газону може спровокувати викид трубок і колосіння. Тоді, з огляду на загострення внутрішньовидової конкуренції, на газоні будуть з’являтися лисини, а після укосу колюча стерня.
Особливості використання.
Фосфор представлений фосфорною кислотою. Тому існують певні особливості застосування:
- Після внесення поглинається землею і не пересувається.
- Закладення в грунт обов’язкове в зону поживного шару для кореневої системи рослин.
- На кислих грунтах втрачає ефективність, адже оксид фосфору реагує в кислому середовищі з залізом і алюмінієм утворюючи фосфати недоступні для рослин. Тому за місяць перед використанням суперфосфату необхідно вапнувати грунт під оранку.
- Суперфосфат засвоюється рослинами повільно. Одне внесення може забезпечити фосфорним харчуванням рослини протягом 5 років.
- Слід враховувати, що при збільшенні рекомендованих доз внесення, коріння рослин можуть отримати опіки.
- Ефективність суперфосфату можна посилити, якщо вносити разом з органічними добривами.
Внесення
За місяць перед внесенням суперфосфату перевіряють кислотність грунту: якщо pH <6,2, потрібно попередньо внести 100 г вапняного борошна на 1 кв. м. Якщо ж pH <5,5, вносять по 200 г / кв. м. розкислити грунт можна також пічною (деревною) або торф’яної золою, за 1-2 тижні до внесення суперфосфату. Суперфосфатну заправку проводять в 2 прийоми: під осіннє перекопування вносять 3/4 дози, а 1/4 дають навесні під посів / висадку. В останньому випадку загальну дозу ділять на кількість рослин і вносять відповідними частинами в посадочні лунки; добриво перед висадкою кущика присипають землею.
Дозування подвійного суперфосфату під різні культури такі:
- Підготовка до окультурення цілини — 15-20 г / кв. м з осені і 5-10 г / кв. м навесні.
- Перезаправка через 3-5 років і далі — 10-15 г / кв. м з осені і 5-10 г / кв. м навесні.
- Під картоплю — третина чайної ложки порошкового або пів-ложечки гранульованого в лунку.
- Під розсадні плодоовочеві — 15-20 г / кв. м з осені раз в 3-5 років. Потім навесні по 1 ч.л. суміші подвійного суперфосфату, перегною та пічної золи 1: 1: 1 (за об’ємом) в лунку.
- Під коренеплоди і посівні (грунтові) плодоовочеві — 15-20 г / кв. м з осені раз в 3-5 років. Потім навесні в міжряддя по 1 ст.л. суміші подвійного суперфосфату, компосту та пічної золи 1: 1: 1 (за об’ємом) на 1 пог. м. Закласти землею.
- Під садові дерева — по 200-300 г в посадкову яму, закрити землею. Восени після першого цвітіння — в пристовбурні круги по 15-20 г / кв. м, присипати землею. Після входу в повну силу плодоношення — осінні підгодівлі по 400-500 г / 1 кв. м пристовбурного кола, неглибоко закрити землею.
- Під ягідні чагарники — по 50-100 г в посадкову яму, закрити землею. Після входу в плодоношення — осінні підгодівлі по 10-20 г / 1 кв. м прикореневій смуги, неглибоко закрити землею.
- Під тепличні овочі — 10-15 г / кв. м при підготовці до посадки. Змішати з грунтом.
- Термінові підгодівлі садово-городніх при гострому голодуванні на фосфор: 12-15 г / 10 л гарячої води (65-80 градусів). Розчин остудити, профільтрувати. Обприскування по листю дрібним розпилювачем до появи перших крапель.
- Під трав’янисті квітково-декоративні — 5-7 г / кв. м в два прийоми (осінь-весна). Для провокування цвітіння в сприятливих умовах — 10-15 г / 10 л гарячої води. Перед підгодівлею поливають рослини в 3/4 норми. Охолодженим розчином поливають рослини під корінь до норми.
- Для троянд: суміш на 10 л гарячої води 12 г подвійного суперфосфату і 10 монофосфата калію. Полив під корінь як для квітів. Якщо є ознаки голодування на фосфор — обприскування по листю до появи перших крапель.
- Під листково-декоративні дерева і чагарники — як під плодово-ягідні, але дози зменшуються вдвічі.
- Під хвойні — то ж, дози зменшуються втричі проти плодово-ягідних.
- Під газони і клумби — 50-60 г / кв. м з осені під розбивку навесні.
- Під кімнатні квіти — раз в 1-3 місяці полив під корінь розчином для троянд по тій же схемі (полив водою 3/4 норми, почекати півгодини, долити до норми удобрювальний розчин).
Примітка: 1 ч. л. з верхом це 4-5 г гранульованого подвійного суперфосфату або 6-7 г порошкового. Столова — втричі більше.
Виробництво подвійного суперфосфату.
Виробництво цього добрива складається з двох циклів:
Виробництво технічної фосфорної кислоти:
Са3(РО4)2 + 3Н2SO4 = 3Са3 SO4 + 2H3 РО4
Виробництво добрива:
Са3(РО4)2 + 4H3 РО4 = 3 Са (Н2РО4)2
Змішування суперфосфату з іншими елементами.
Змішування подвійного суперфосфату з аміачною селітрою призводить до втрати частини азоту, і появу нітрату кальцію, що посилить гігроскопічність з’єднання.
Змішування подвійного суперфосфату з амофосом призводить до втрати 90% міцності гранул вже через місяць.
Застосування змішування не змінює хімічний склад кожного добрива, але посилює гігроскопічність, що спричиняє розпаду гранул.
Транспортування.
Завдяки високій концентрації даного добрива, застосовувати його доцільно навіть якщо потрібно транспортувати на великі відстані. Вигідне перевезення залізничним транспортом, навіть якщо додатково буде потрібно застосовувати автотранспорт.
Додаткові вказівки
Чутливість подвійного суперфосфату в кислотності грунту істотно зменшується, якщо вносити його в суміші з перегноєм:
- Рахують загальну кількість добрива на ділянку.
- Готують перегній з розрахунку одне відро на 100-150 г добрива.
- За 2 тижні до заправки грунту змішують загальну дозу добрива з перегноєм в пластиковій або іншій герметичній хімічно нейтральній тарі.
- Суміш злегка зволожують (до промокання верхніх 3-5 см).
- Витримують зазначений час (2 тижні) під нещільної кришкою або плівкою в помірно теплому місці не на прямому сонячному світлі.
- Вносять замість грануляту або порошку згідно зі схемою застосування (рівномірно по площі, в ями, лунки). Внесений обсяг суміші повинен містити розрахункову кількість подвійного суперфосфату. Так, якщо потрібно 20 г / кв. м, вносять 2 л (1/5 відра), і т.п.
Розчин для обприскування
Щоб залишки гіпсу не засмічували обприскувач і не «душили» листя, робочий розчин для позакореневого підживлення подвійним суперфосфатом краще готувати на основі маточного:
- 500-600 г добрива (або суміші з монофосфатом калію) поступово розчиняють в скляному посуді в 3 л крутого окропу. Не заливати окропом — може спектися в нерозчинні грудки!
- Відстоюють добу.
- Відстій обережно зливають, осад (гіпс, пісок) вибирають, сушать і зважують.
- Відстій фільтрують. Хороший фільтр виходить з 2-2,5 л пластикової пляшки з відрізаним дном: її перевертають шийкою вниз, вставляють в приймальний посуд, як воронку, і на 4/5 — 5/6 висоти заповнюють синтепоном. Відстій в фільтр ллють потроху, щоб промоклий синтепон осаджувався рівномірно. У скляній банці з пластиковою кришкою матковий розчин зберігається з весни до осені.
- За обсягом отриманого маточного розчину визначають зміст в ньому ДР добрива. Припустимо введено було 500 г, вийшло 2 л і 300 г сухого осаду. Масова концентрація ДР в сухому добриві була 0,67 (67%) (500 — 300) / 300 м В 1 л маточного розчину міститься 100 г ДР. Ділимо це значення на масову концентрацію, отримаємо 100 / 0,67 = 150 г (з округленням до цілих грамів). Тобто, 1 л робочого розчину рівноцінний 150 г вихідного сухого добрива.
- За результатом і потребному для обприскування обсягом робочого розчину визначаємо дозу маточного. Наприклад, потрібно обприскати 5 кущів по 1,5 л на кущ (до крапель, якщо кущі середнього розміру). Разом води 7,5 л. Доза позакореневого підживлення по сухому удобрення — 3 г / кущ, або 15 г на все. Вводимо 100 мл маточного розчину в 7,5 л води, заправляємо прилад, обробляємо.
Вплив на сільськогосподарські культури
Суперфосфат подвійний, як і всі фосфорні добрива, підвищує врожайність і покращує якість сільськогосподарської продукції, прискорює дозрівання врожаю. Вирішальне значення мають дози добрива. Їх величина залежить не тільки від типу грунту, але і від оброблюваної культури.
-
- Кукурудза та соняшник відчувають пригнічення при безпосередньому контакті насіння з суперфосфатом (подвійним і простим). Для даних культур необхідний прошарок ґрунту між добривом і насінням і відносно помірна доза самого добрива.
- Зернові, овочеві, конопля, льон не так чутливі, і на гранульований суперфосфат (подвійний і простий) реагують позитивно при безпосередньому його змішуванні з насінням перед висівом.
Несумісність
Подвійний суперфосфат на зберіганні і при внесенні не можна змішувати з вапном і доломітом, будь-якими селітрами і сечовиною — суміш спечеться в нерозчинні грудки.
Висновок
За далекими рубежами подвійний суперфосфат з дрібної розфасовці мало кому відомий, особливо — амонізований і збагачений міроелементамі. У густонаселених державах деградація ґрунтів від інтенсифікації землеробства якщо не дійшла до межі, то підходить до нього, і від дорогих комплексних добрив нікуди не дітися. У РФ і суміжних країнах ситуація із землекористуванням багато краще, але і тут дрібні господарі нерідко воліють переплачувати за те, що рослини все одно не з’їдять, і що піде «гуляти» в природі не на користь екології. Позначається, ймовірно, достатня технологічна строгість суперфосфатів. Тим часом, від тих, хто не полінувався освоїти ці добрива, відгуки про них вельми позитивні.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: