Замовити товар

    Замовити


      Задайте питання

        Фунгіцид Азофос: склад, походження, властивості, регламент застосування

        Сільськогосподарський фунгіцид Азофос з’явився на ринку сільгоспхімії недавно і вже встиг наробити переполоху: в агротехніці давно застосовується повне основне добриво Азофоска, з яким його (фунгіцид) часто плутають. Мета цієї статті — розібратися, наскільки це можливо, що таке є фунгіцидний препарат Азофос і на що він придатний агротехніці; перш за все — на дачі і в особистому підсобному господарстві (ОПГ).

        Звідки він взявся?

        Походження Азофоса, якщо можна так висловитися, багатоступінчате: АТ «АгрохімФортіс» (Білорусь), що перебуває у власності ВАТ «Гродно Азот», а готовий продукт на ринок поставляє ВАТ «Гомельський хімічний завод». Про білоруську агрохімію в цілому поганого не скажеш, і, можливо, неузгодженості з цим препаратом викликані всього-то адміністративними негараздами. Розібратися в тих і інших аж ніяк не завадить, оскільки обприскують насадження не папірцями з круглою печаткою, а реальними, і частіше за все є шкідливими речовинами.

        Що це таке?

        Сумніви щодо Азофоса пробуджує наступне:

        • Ні розробники (приблизні), ні виробник не дають точних відомостей про хімічний склад препарату  і механізмі його дії на об’єкти усунення (недосконалі гриби — фітопатогени).
        • Ні там, ні там не вказані класи його небезпеки для людей / бджіл, не описані ЗІЗ для роботи з ним, не перераховані відповідні запобіжні заходи
        • Інструкції по застосуванню від АТ «АгрохімФортіс» і ВАТ «Гродно Азот» складені, м’яко кажучи, смутно, і не збігаються між собою.
        • АТ «АгрохімФортіс» відкрито заявляє про, так би мовити, вільну перефасовку і перепродажу Азофоса: «За узгодженням зі споживачами допускаються інші способи пакування фунгіциду «Азофос», що гарантують безпеку продукції і задовольняють вимогам безпеки»; ВАТ «Гомельський хімічний завод» реалізує його бочками по 25 і 60 кг. Стало бути, перефасовку (можливо, кустарними способами), можна виробляти крім яких би то ні було контролюючих органів? Просто домовившись з постачальником? А як же бути з законодавством про обіг пестицидів? З білоруським в тому числі?

        Хімія

        «Чинною речовиною фунгіциду є мідь місткі фосфати амонію складного складу»; «Діюча речовина: амоній-мідь-фосфат / АМФ». Але в хімії АМФ це аденозинмонофосфат, якому в агротехніці взагалі-то і робити нічого. У металознавстві АМФ це мідний сплав, який містить до 0,25% фосфатів і ін. домішок; попросту — мідь електротехнічна. Фосфатами часто для стислості називають солі ортофосфорної кислоти H3PO4 — ортофосфати. Ортофосфат міді Cu3 (PO4) 2 добре відомий, але в агрохімії застосування не знаходить. Відомий також ортофосфат амонію (NH4) 3PO4. Іон амонію NH4 + може утворювати подвійні ортофосфати з хімічно сильно активними двовалентними металами, які раніше називалися лужноземельними (NH4CaPO4, NH4MgPO4). Але будь-який, хто в змозі розібратися хоча б в «Загальнмй хімії» Н. Л. Глінки, знає, що «приліпити» амоній разом зі «слабкою» міддю до фосфат-іона PO43- можливо хіба що в шаростержневих моделях, а реально таких солей не буває. Раптом білоруські хіміки зробили неможливе ( «Азофос був розроблений білоруськими вченими з використанням новітніх досягнень науки» — ВАТ «Гомельський хімічний завод»), то їм подавати заявку на нобелевку з хімії не треба. Нобелівський комітет сам до них прийде з усіэю повагою.

        І підгодівля теж?

        Ключ до розуміння, що ж таке Азофос і чого від нього чекати, дає його відомчий (НЕ білоруський державний) паспорт безпеки. А там чорним по білому, під круглою печаткою, прописано: «Мідний купорос». Тобто, склад Азофоса це майже напевно (50/50)% суміш сульфату міді (за заявою АТ «АгрохімФортіс» в описі препарату) з якимись ортофосфатом. Швидше за все, з ортофосфатом амонію, який в принципі може бути азотно-фосфорним добривом. Можливо, з фосфатами і нітратами, наприклад, з амоніэвою селітрою. Але підгодівля одночасно із застосуванням пестицидів давно віджила себе в сільськогосподарській практиці. Рослинам потрібно дати оговтатися після викликаного пестицидом стресу, перш ніж годувати їх, інакше краще навряд чи буде.

        Примітка: в ряді джерел інтернету (більше білоруських) стверджується, що амоній-мідь-фосфат / АМФ входить до складу таких популярних фунгіцидів, як Хорус (Сингента, Швейцарія), Місяць Транквіліті (Байєр, Німеччина), Стробі (БАСФ, Німеччина). Це відверта брехня. Діючі речовини (ДР) зазначених препаратів — складні органічні сполуки різних хімічних класів, і нічого подібного «амоній-мідь-фосфатам» там і в помині немає.

        Безпека?

        Паспорт Азофоса побічно вирішує і питання про його безпеки: мідний купорос (сульфат міді (II); сірчанокисла мідь) — речовина 2-го класу небезпеки. Але вище в тому ж паспорті про Азофос сказано «Помірно небезпечна речовина», тобто 3-го класу, начебто менш небезпечне. АЛЕ! З маленьким нюансом: «По ГОСТ 12.1.007-76″. Тобто, по дуже старому радянському. У Республіці Білорусь він, можливо, ще дійсний, однак вимоги до виробничої безпеки та екологічна обстановка з тих пір кардинально змінилися в бік посилювання, і населення Землі зросло більш ніж удвічі. Тому Азофос (враховуючи 50% концентрацію ДР) краще вважати речовиною 2-го класу небезпеки для людини і бджіл, а запобіжні заходи і ЗІЗ при роботі з ним використовувати не слабкіше, ніж для бордоської рідини.

        Застосування?

        Зовнішній вигляд продажного Азофоса — досить в’язка паста блакитного кольору. Те, що його ДР мідний купорос, підтверджується і тим, що з неї можна звичайними в хімії методами виділити сульфат міді (II). Виходячи з цього, а також із зіставлення інструкцій від АТ «АгрохімФортіс» і ВАТ «Гомельський хімічний завод», інструкція із застосування фунгіциду Азофос в ОПГ виходить такий:

        Відміряну дозу пасти потрібно ретельно розмішати у воді, відразу ж заправити робочою рідиною обприскувач і приступати до обробки. Робоча рідина повинна бути вироблена протягом дня. Умови обробки звичайні: з ранку або під вечір по сухим від роси і дощових крапель рослинам. Час до дощу — 12 год.

        Примітка: зверніть увагу на явне розбіжність термінів очікування до збору врожаю для картоплі і плодоовочевих. Чи проводилися взагалі повні польові випробування речовини? Щоб уникнути перевищення МДР ДР в продукції (тим більше, що точний хімічний склад Азофоса невідомий) термін очікування для огірків і помідорів краще витримувати не менше 2-х тижнів.

        Висновок

        Що ж, фунгіцид Азофос, знову-таки образно висловлюючись, каламутна конячка. Питань до нього більше, ніж є відповідей. У всякому разі, його просування на ринку здійснюється методами, мимоволі навідними на думку про славетних нігерійських листах. Втім, даний пестицид дійсно недорогий. Але і чудес від нього очікувати не доводиться. Грамотні постачальники агрохімії, які розуміють, що без врахування інтересів кінцевих споживачів успішний бізнес неможливий, не виділяють Азофос серед інших медьсодержащих фунгіцидів.

         

        Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

        (Пока оценок нет)
        Loading...

        Найкращі товари

        РКД NPK 6:24:6

        N - 6%

        Р - 24%

        К - 6%

        Країна:УАПГ, Україна

        Фасовка: 1 л, 20 л, єврокуб, налив

        261 грн за літр грн./т. - Самовивіз/ Нова пошта - Черкаси

        1489 у.о./т. грн./т. - EXW/FCA - Черкаси

        Mixture-RKD NPK 4:12:12+8S

        азота - 4%

        фосфора - 12%

        калия - 12%

        серы - 8%

        Країна:Украина

        Фасовка: еврокуб, налив

        по запросу грн./т. - EXW/FCA - Черкассы

        Диаммофоска, DAPK NPKS 10:26:26+1,5(ДАФК)

        азота - 10%

        фосфатов - 26%

        калия - 26%

        сульфатов - 1.5%

        воды - 1%

        Країна:Марокко

        Фасовка: Биг беги. гранулированное

        45500 грн/т грн./т. - EXW - Черкассы

        45500 грн/т грн./т. - EXW - Черкассы

        РКД NPK 3:18:18

        N - 3%

        P - 18%

        K - 18%

        Країна:УАПГ, Україна

        Фасовка: єврокуб, налив

        по запиту грн./т. - EXW/FCA - Черкаси

        NP 3:18:18

        N - 3%

        P - 18%

        K - 18%

        Країна:UAPG, Ukraine

        Фасовка: Liquid, eurocube, filling

        upon request грн./т. - EXW/FCA - Cherkasy

        КАС, UAN N28

        Азоту - 28%

        Карбаміду - 40%

        Аміачної селітри - 30%

        Країна:Україна

        Фасовка: єврокуб, налив

        По запиту грн./т. - EXW - Черкаси

        Може бути цікаво

        01.03.2022
        21.02.2021
        14.09.2020

        Повідомити про помилку

        Текст, який буде надіслано нашим редакторам: